kolmapäev, 12. veebruar 2014

Saatja ja vastuvõtja

Minu valiku ees oli hunnik hiinakaid ja siis mõned tuntumad firmad. Kuna ma ise eriti nendel teemadel ei taipa, siis sai targemaid kuulatud ja ostsin endale tiba parema, kui alguses plaanisin.

Minu turnigy 9x siis OpenTX tarkvaraga ja kuni 16 mudelit/vastuvõtjat hoiab meeles. Puldiga sain kaasa 2tk 8 ch ja 1 6ch vastuvõtja. Tegemist siis 9 kanaliga saatjaga, millest hetkel lendamiseks kasutan ainult 4 kanalit.

Natuke näppinud pulti ja hetkel väga rahul. Minule teeb muret see, et puldil palju ägedaid nuppe millest mul pole õrna aimugi mida miskit teeb:)

Simulaatorid
Targemad ütlevad, et hea koht kus harjutada odavalt. Seda pulti saab ühendada läbi 3.5mm aux juhtme arvutiga. Arvuti poole tuleb ühendada pult mikrofoni auku ning tiba lugedes leiab draiverid ja kõik vajaliku selleks, et pulti tööle saada. Minu kurvastuseks, on mul 64 bit win 7 ning kogu see simulaatori värk toetab ainult 32 biti. Hetkel proovin teha endale virtual masinat, kuhu ajab siis 32 bit windowsi peale ja proovin sinna ühendada simulaatori. Kirjutan sellest hiljem kuidas läks.

Pildid puldist.
TRIWON on hetkel treenimiseks mõeldud lennuk:) 1.2 m tiiva ulatusega..


Kuidas kõik algas

Mulle meenus üks päev oma lapsepõlve kingitus. Sain sünnipäevaks kummi mootoriga lennuki. Sellega mängimine oli minu jaoks ülim. Kurb oli see, kui see lennuk oodatust kaugemale lendas ja maandus kõrgele maja katusele. Kõik see tuli ca 15 aastat hiljem meelde. Kuna vanaisa oli omal ajal lendur, siis äkki asi geenides? Mina ainult mudeli peal :)

Guugeldasin kohe "mudel lennukid" Minu kurbuseks pidi välja käima RTF(ready to FLY) lennuki eest ca 150-200 eur, et saaks kohe samal päeval lendama.
Minu järgmine guugeldamine oli siis " how to build RC plane". Kuna ma ise olen paras kooner ja teen võimalusel kõik ise, kas siis kogemuse pärast või lihtsalt selle pärast, et saaks mingi asja kallal nokitseda.
Igal juhul, põrkasin pärast pikka surfamis kokku Flite Test kodulehega, kus on tasuta saadaval joonised ja video õpetused just sellest, kuidas lennukit ehitada. Olin väge elevil, plaanid kohe tehtud, algul spitfire ja muud ägedad lennukid ja siis vaatab edasi. Kuna ma polnud oma lennuki ehituse oskuses kindel, siis otsustasin proovida midagi lihtsamat. Valisin endale FT 3D lennuki. Tirisin plaanid alla ja printisin välja. Minu ehmatuseks printer väljastas mulle 30 lehte a4 suurust, mida tuli siis lõigata ja kokku kleepida. Esimene mõte oli, et saan ise selle lennuki peale istuda kui see valmis peaks saama.


Videos räägitakse mingist vahtplaadis ja sellest, kui odav see on. Minu esimene mõte, autosse ja Roccal mare hobimaailma poodi. Sinna jõudes seletan mida ma tahan ja minu kurvastuseks lahkun tühjade kätega. Hiljem sai veel ehituspoode läbi kammitud ja leidsin sinised laeplaadid, mis on sarnased videos kirjeldatule. Erinevatest foorumitest sain veel teada, et põrandale pannakse parketti alla sarnast materjali nö tasanduseks ja müra vähendamiseks. Mida rohkem ma lugesin ja mida rohkem ma tuhlasin neid poode, seda kindlam ma olin, et lennuki ise ehitamine maksab rohkem kui osta valmis lennuk.

Läbimurre:

Lõpuks pärast nädalat sebimist ja mõttetut sõitmist sain tänu sõbrale teada kust müüakse KAPA vahtplaati, see on just täpselt see mida mul vaja. Panin siis käbe zelluloosi paberi poe poole. 

Sealt leidsin endale siis 3mm KAPA ja kõrval oli täpselt sama asi ARTFOAM, mis pidi natuke väiksema tihedusega olema aja suhteliselt sama materjal. Kuna hinna vahe neil ka ja Artfoam on odavam, siis sai selle kasuks otsustatud. Võtsin poest 70x100 suuruse plaadi ja maksin selle eest 5.40.  Kuna materjali jäi puudu ning FT 3d ehituseks on vaja selliseid plaate 1.5tk  siis mõtlesin tiba seekord ette ja võtsin 2 plaati juurde.

Paar pilti ka pikale jutule:


Kuna Joonised olid suured, siis teipisin need seinale:) 













Välja lõikamine:












Lennuk peaaegu valmis.



















Hetkel olen lennukile tellinud Mootori, ESC, Servod 4tk. Nendest hiljem vähe pikemalt.